Tento článek s videem jsou koncentrovanější a zjednodušenější formou livestreamu, který proběhl pár týdnů zpět a na který se můžete podívat níže. Jsou také začátkem mého seriálu tutoriálů pro začínající fotografy ve kterém se přes základní témata jako expozice a kompozice chci dostat i k pokročilejším a složitějším tématům. Seriál bude vždy ve formě článku a přidruženého videa. Video k tomuto článku najdete taktéž pod tímto odstavcem. Tak pojďme začít s článkem i focením!

Nejdůležitější je začít

Ano, tato hláška je trochu klišé, ale v tomto případě opravdu platí. Nečekejte až si našetříte na „pořádný foťák“, až si budete moct koupit externí blesk, objektiv, brašnu… NE! Fotit se dá i krabičkou od sirek. Vy to tedy se svým chytrým telefonem nebo kompaktním fotoaparátem hravě zvládnete. Zde už jen upozorním, že na většinu chytrých telefonů se dá stáhnout aplikace, která vám dovolí fotoaparát v telefonu ovládat mnohem lépe než nativní aplikace. Často nabízí i focení do RAW (vysvětlím za chvilku), což je velká výhoda.

Co si vyhledat

Aby tento článek nebyl nekonečný, zmíním zde pouze pár věcí, které byste si měli vyhledat. Později určitě na jednotlivá témata udělám články a dám sem na ně odkaz. Čím tedy začít? Určitě to bude expozice a kompozice. To jsou dva základní kameny fotografování a bez toho se nehnete. Pokud si vyhledáte alespoň základní informace o těchto dvou věcech, výsledky vašeho fotografického snažení se rázem posunou o několik řádů výše.

Foťte do RAW

RAW je narozdíl od známějšího JPEGu formát čistých nekomprimovaných dat. To je opět hodně stručné, ale do hloubky se tomuto tématu budu věnovat jindy. Pro tuto chvíli je důležité, abyste (pokud to váš přístroj umožňuje) fotili právě do RAW formátu. Nabízí mnohem větší možnosti co se týče úpravy fotografií a i když si můžete nyní myslet, že to je pro vás zbytečné, později byste mohli rozhodnutí fotit pouze do JPEGu litovat. Bohužel mluvím z vlastní zkušenosti.

Nepoužívejte blesk

Vestavěný blesk je váš největší nepřítel. V podstatě 99% fotek s ním vyfocených vypadá těžce amatérsky. Myslím si, že v tomto případě bude názorná ukázka mluvit za vše.

Zátiší s psacími potřebami vyfocené s bleskem
S bleskem
Zátiší s psacími pořebami vyfocené bez blesku
Bez blesku

Toto je velmi jednoduchá fotografie, jeden by až řekl že se na ní nedá nic zkazit. A přece. Při použití vestavěného blesku je výsledek o poznání horší než při použití přirozeného světla od okna. U portrétové fotografie je efekt ještě horší. Jednoduše: blesk začněte používat až ve chvíli, kdy jste si jistí tím, že víte kdy, jak, proč a s jakým výsledkem ho použít.

Upravujte s rozumem

Určitě vám doporučuji fotografie upravovat. Pro mě je fotografie jen hrubý produkt, který potřebuje opracovat. Je však důležité to nepřehánět. Spousta začínajících fotografů si říká: „Když už ty fotky upravuju, tak to přece musí být poznat!“ Vím to, protože jsem si toto v začátcích také říkal. Problém však je, že s touto mentalitou člověk úpravy snadno přežene a fotografii spíše zkazí. Já osobně fotografie upravuji poměrně znatelně, pro někoho už to určitě může být „za hranou“, ale pořád se snažím držet v rozumných mezích. Rád říkám, že fotografie musí být upravena tak, aby se divák zeptal, jestli byla upravována. To znamená, že sice vidí, že fotografie nevypadá stejně jak všechny ostatní, ale zárověň si není na 100% jistý.

Dívčí postava sedící na skále mezi stromy
Ukázka mé úpravy

Sdílení a feedback

V začátcích je důležité, aby vám někdo řekl co děláte špatně, co děláte dobře a poradil kam byste měli směřovat. V dnešní době na toto máme spoustu nástrojů. Jako první zde zmíním, že budu moc rád, když k tomuto využijete mě! Určitě mi můžete poslat své fotografie na Facebook nebo na Instagram a já vám rád řeknu co si o nich myslím. Avšak bude to jen můj osobní názor a fotografie není exaktní věda, takže názor jednohu člověka určitě nestačí. Proto je skvělé využít ještě další nástroje.

Galerie Megapixelu

Galerie Megapixelu (který mi za toto nijak neplatí) je místo, kam můžete nahrávat své fotky a ostatní se k nim mohou vyjádřit. Já jsem na tomto místě začínal a názory ostatních fotografů mi pomohli. Například oproti Facebooku má tato galerie výhodu v tom, že je jednodušší v ní narazit na opravdu dobrého fotografa. Pro někoho kdo se věnuje aktům je také obrovská výhoda to, že zde nevadí lehká nahota a běžně se zde diskutuje nad fotkami, které by Facebook smazal a zablokoval jejich autora.

Facebook

Sice jsem ho v předchozím odstavci trochu hanil, ale myslím si, že Facebook má pořád pro začínajícího fotografa váhu. Nejvíce se mi pro účely získání zpětné vazby líbí skupiny. Já bydlím ve středně velkém městě nedaleko Prahy a naše lokální fotografická skupina má asi 300 členů. Spousta z nich je aktivních, přidává fotografie a komentuje. Pokud je tedy vaše situace podobná, zkuste také najít či založit lokální fotografickou skupinu! Pokud bydlíte v Praze nebo chcete své fotografie ukázat co nejvíce lidem, tak doporučuji skupinu Fotografování.

Instagram

Instagram je v dnešní době skoro základ pro každého fotografa. Časem se Instagram může stát vaším online portfoliem a určitě doporučuji být na něm aktivní již od začátku! Pro mě je především zdrojem inspirace. Sleduji na něm lidi, jejichž tvorba se mi líbí a snažím se učit.

Pokud se vám článek líbil a chcete se dozvědět o každém dalším, nezapomeňte mi zanechat svou emailovou adresu ve formuláři níže. Nebojte, spamovat vás nebudu, sám to nemám rád. Také mě můžete sledovat na Facebooku, Instagramu a YouTube. Hodně úspěchů a dobré světlo!

Přihlašte se k odběru novinek

Hvězdičkou jsou označena povinná poleOsobní údaje