Hobby vs. práce

Každý máme nějaké koníčky a každý máme nějaký způsob obživy, jednoduše práci. Alespoň to je obecně vnímaná skutečnost. Já to však mám jinak. Mám jen koníček a tím je fotografování. Tento koníček mi zároveň vydělává peníze, což je dle mého skvělé (je tu však i negativní stránka věci, o té třeba příště), protože zastávám názor takový, že život je příliš krátký na to, abychom dělali věci, co nás nebaví. Jak se to stalo? Proč to tak je? O tom bych chtěl něco napsat v tomto krátkém článku.

Fotografování je mým hobby. Na této fotce je portrét, terý jsem fotil jen tak pro radost.
Fotografie focená jen tak pro radost.

 

Fotografování je také mou prací. Na fotografii je čistě komerční produktová fotografie.
Čistě komerční fotografie.

Proč fotografování?

Odpověď na tuto otázku by mohla být krásně poetická, například: „Baví mě zaznamenávat prchavé okamžiky, které se již nikdy nebudou opakovat“. Úplná lež by to nebyla, opravdu si o fotografii myslím, že má své kouzlo a je skvělé, že existuje. Nicméně ten prapůvodní důvod proč se vlastně zabývám fotografií je prostý: jde mi to. Fotografování je jednoduše věc, u které mám pocit, že mi jde lépe než většině populace a to je ten hlavní důvod proč mě začala bavit. Musím však přiznat, že zezačátku to byl opravdu jen pocit. Mé první fotografie vypadaly hrozivě a většina populace by je vyfotila úplně stejně či lépe. Jenže já měl pocit, že mám zrcadlovku a tím pádem jsem mistr světa.

Postupem času jsem se o fotografování začal zajímat trochu více a zjistil jsem, že mistr světa určitě nejsem. Nicméně to už jsem byl pohlcen spirálou okoukávání různých technik, zkoušení nových věcí a čím dál tím lepších výsledků. Za tu dobu se mi povedlo tu a tam něco vyhrát, něco vystavit, něco někde otiskli až jsem ve fázi, kdy se pořád učím, ale už jsem se svou tvorbou v příjemné míře spokojen. Tentokrát doufám, že už to jen pocit není.

Včera vs. dnes

Abych však jen nepsal, rozhodl jsem se jít trochu sám proti sobě a ukázat vám tři nejstarší fotografie, které jsem na disku našel. Nejsou to vyloženě první fotografie, které jsem nafotil (ty se mi již bohužel najít nepodařilo) avšak mají k tomu hodně blízko. A abych to vše dal do kontextu, přidám také pár fotografií z poslední doby, se kterými jsem naopak asi nejvíce spokojený. No posuďte sami, vás by nebavilo takovou proměnu vlastní tvorby sledovat?

Jedny z mých prvních fotografií

Jedna z prvních fotografií, které jsem vyfotil.

Jedna z prvních fotografií, které jsem vyfotil.

Jedna z prvních fotografií, které jsem vyfotil.

Fotografie z poslední doby

Jedna z mých aktuálních fotografií, kterou mám rád.

Jedna z mých aktuálních fotografií, kterou mám rád.

Jedna z mých aktuálních fotografií, kterou mám rád.

Jedna z mých aktuálních fotografií, kterou mám rád.

Závěrem

Abych to shrnul: to co mě na fotografii baví nejvíce je můj osobní posun a fakt, že věc, která mě baví a naplňuje mě, mi zároveň dokáže vydělat peníze. Pokud se vám článek líbil a chcete se dozvědět o každém dalším, nezapomeňte mi zanechat svou emailovou adresu ve formuláři níže. Nebojte, spamovat vás nebudu, sám to nemám rád. Také mě můžete sledovat na Facebooku a Instagramu. Hodně úspěchů a dobré světlo!

Přihlašte se k odběru novinek

Hvězdičkou jsou označena povinná poleOsobní údaje